janadxkhil janadxkhil
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Sweety’s ice cream shop sells ice cream by weight. They charge $6.95 per pound. If your dish weighs 0.43 pounds, how much will it cost?

Respuesta :

kristi1123k
kristi1123k kristi1123k
  • 06-03-2020
$2.99

$6.95 x .43= 2.99
Answer Link
rcallejas22415
rcallejas22415 rcallejas22415
  • 06-03-2020

Answer:

multiple 6.95 by 0.43

should get

$2.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

On a road map, 1 inch represents 30 miles. How many miles would 3.5 inches represent?
Which situation can be modeled by the inequality 60−15x≥7? A.You borrowed $60 from your older brother. You pay him $7 a week and need to pay him back within 15
What is the surface of a ice cube that has 4 cm sides?
Why does Fluoride have a -1 charge?
please, I need help fast!​
what is rationalism​
Please need help on this
Please help me with this and thank you
Please select the word from the list that best fits the definition The nuclear family into which a person is born or adopted.
Why has socialism proven so popular in developing countries in africa and latin america?