georgiarayne2006
georgiarayne2006 georgiarayne2006
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

It costs a bakery $0.90 to make one blueberry muffin. The bakery marks up the muffin by 40%. What is the final cost of the blueberry muffin?

Respuesta :

richardsonjenny27 richardsonjenny27
  • 06-03-2020

Answer:

$1.26

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of the perpendicular bisector between k(3,-6) and l(10,17)
Navario is refusing to do his homework because he wants to go out to play. his mother tells him he is not allowed to play until the homework is finished. his mo
I need Answers for 1-10 help please asap!
Which statement is NOT true about the Khmer Empire? 1. It was a main power on the Southeast Asian mainland. 2. Its prosperity was rooted in improved method
If Bert had 3 cents more he would have twice as much as Georgia. If he had 4 cents less, he would have the same amount. How many cents does Bert have? A: 4 B: 7
what is the basis of an organic molecule?
What if we decide to give only some female rats caffeine and then we watch to see if those given caffeine couple more often than those not given caffeine. this
The four traits of constructive criticism are _______.
How do you figure out the number of protons electrons and neutrons of 7Li+
Write the number254 as a sum of hundreds,tens, and ones