dmigirls dmigirls
  • 06-03-2020
  • Mathematics
contestada

Jose paid $2.50 for 3 apples. At this rate how much would he pay for 12 apples

Respuesta :

gibbydaggett
gibbydaggett gibbydaggett
  • 06-03-2020

Divide 3 apples by $2.50 to get the unit price, $1.20 (The constant of proportionality)
Then multiply 12 apples by the constant ($1.20)
Your final answer should be $14.40
Ver imagen gibbydaggett
Answer Link

Otras preguntas

an aqueous solution contains 32.7% KCl (wt/wt%). what is the mole fraction of KCl in the solution
Read the sentence. Mrs. Nguyen explained to the class that they did __________ on their achievement exams. Which word belongs in the blank? Good Well Best Fai
I need help with my homework please answer this correctly
GEOMETRY!!FIND THE AREA OF THE YELLOW REGION!! ROUND TO THE NEAREST TENTH EXPLAIN PLEASE!!
In an attempt to have funds for a down payment in five years, james dupont plans to save $3,800 a year for the next five years. with an interest rate of 4 perce
Who was announced the new face of estee lauder in 2005?
98 points! Find the radius given the linear speed and the rate of rotation. v = 32 m/2, 100 rev/min
Humane societies are classified as _________. A. preventive medicine specialistsB. multiveterinarian practicesC. nonprofit institutionsD. academic
What is a substance? A. a uniform mixture that can’t be separated B. a mixture that can be separated C. a single component that can’t be separated D. a singl
PLEASE HELP ME?! GEOMETRY !! FIND THE AREA OF THE YELLOW SHADED REGION!! PLEASE EXPLAIN!! BRAINLIEST GIVEN!!