champbristol1
champbristol1 champbristol1
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

3. A grocery story sells a bag of 8 potatoes for $4.00. What is the
unit cost of each potato in the bag?
a. $32.00
b. $5.00
C. $0.50
d. $0.05

Respuesta :

isabellab5493
isabellab5493 isabellab5493
  • 10-02-2020

Answer:

c cos 0.50X8=$4.00

Answer Link

Otras preguntas

Maybe not. Maybe, just maybe, there's something they've missed that's important. With patience and calm, even a burro can climb a palm." This last was one of he
A nurse is caring for a client who complains of an aching pain in the abdomen. the nurse also noted that the client is guarding the area. what kind of pain is t
Why did the Allies agree that elections would be held in Soviet-occupied territories in Eastern Europe after the war? world war 2
How many unique values of x solve x2 + 6x + 9 = 0?
What did realist authors strive to do? (depict life as it really was) (use imagination more) (use figurative language) (depict the beauty of nature)
3/5 of a conductor club went on the last camping trip. if 39 people went on the trip, how many are in the club?
What is situational irony?
9. Which of the following explains why legume plants are less likely than other terrestrial plants to experience nitrogen limitations? (1) A. Legume plants need
help please where did the Oregon trail or Santa Fe trail take people??
Kite FGHK is shown.  What is the value of m?