nacape07 nacape07
  • 10-02-2020
  • Mathematics
contestada

If 4 cooking spoons cost 12
dollars, how much do 16
cooking spoons cost?

Respuesta :

omarelgueroguapo2
omarelgueroguapo2 omarelgueroguapo2
  • 10-02-2020

Answer:

64 bucks

Step-by-step explanation:

One spoon is 4 bucks, so 4 times 16=64

Hope I helped

Answer Link
jaydawatts2005 jaydawatts2005
  • 10-02-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

$12/4 equals $3 per spoon. So using that value times 16, you get $48 dollars for 16 spoons.

Answer Link

Otras preguntas

Hi! I really need this answer urgently and I am trying to find the theoretical and experimental probability for it :)
Calculate the density of paraffin oil, if a glass capillary of diameter 0.25mm dipped in paraffin oil of the surface tension 0.0245N/m rises to a height of 4cm.
What is the value of in the equation shown?
This model of the carbon cycle shows the continuous movement of carbon atoms between the biosphere, atmosphere, hydrosphere, and geosphere. Some processes store
HELP THIS IS DUE IN 20 MINUTESSS
Read this passage: Kayla and Emma are best friends, and they're at Emma's house studying for a chemistry exam. Kayla is flunking chemistry, and Emma is a straig
In 20 years Charles will be three times as old as he is now. How old is he now?
What is a complex sentence?
Drag each label to the correct location on the equation. Each label may be used more than once. Identify the acids and the bases in the chemical equation.
There are 48 people in Mr. Fink's class. If twenty-five percent of the people are left handed, how many people are left handed?