madisonemily807 madisonemily807
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-cup bottle of vegetable oil costs 2.80. What is the price per pint

Respuesta :

kentlip18 kentlip18
  • 07-02-2020

Answer:

$1.40 per pint

Step-by-step explanation:

4 cups is the same as 2 pints.

If 2 pints cost $2.80

divide $2.80 by 2

and get $1.40 per pint

Answer Link

Otras preguntas

which is an example of an internal stimulus? A. a sudden change of air temperature B. an artificial light that attracts insects C. an increase in the amount of
Churchhill used the term iron curtain to describe apex
What is the most important step toward becoming an entrepreneur in the health science industry?
Write an equation in slope-intercept form of the line through point (6, 7) with a slope of -2
Wick type of cloud is often taken to be a sign of fair weather
Why do horror movies always get bad reviews?
6. which Chilean indigenous group descended from the Incas A: Catalans B: Aztecs C: Quechuas D: Mayas If answered fast will give brainliest
a 16-ounce bottle of water from store A costs $1.28. the cost in dollars, y, of a bottle of water from store B is represented by the equation y= 0.07x, where x
Which statement BEST describes the influence of the ancient Greek and Latin languages on the English language? A. Ancient Greek and Latin caused the English l
list of measurement