johniyadabrezil johniyadabrezil
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

Can somebody help with questions 4 plzzzzzx

Can somebody help with questions 4 plzzzzzx class=

Respuesta :

4spoiderman20
4spoiderman20 4spoiderman20
  • 07-02-2020

Answer:

C, $4.47

Step-by-step explanation:

Firstly you would see that the cost of 5.2 pounds of grapes is $7.75, so you would divide to find the cost of 1 pound of grapes so 7.75/5.2= 1.49 (round to the nearest 100). Then, times 1.49 by 3. Then you get $4.47

Answer Link

Otras preguntas

How do you divide 33 photos into two groups so the ratio is 4 to 7?
Is this equation a direct variation? Y= 4x + 9
How can numbers be expressed, ordered, and compared
What is the niche of a Sumatran Rhino?
What is the faith that will help you grow closer to god
Which theme is most closely related to the Mayflower Compact ? Is it culture , sociology, economics or government
In what ways was the huge migration into the United States part of a worldwide phenomenon? What were the "push" and "pull" factors that brought immigrants to th
what allowed for widespread exploration starting in the 1400s?
What is the y intercept of the graph of the equation 6x + 2y =6
You spend 1/ 2  of your allowance on Monday. On Tuesday, you spend 1/ 2  of the amount you have left. On Wednesday, you spend half of what remains. What fract