johniyadabrezil johniyadabrezil
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

Just Seabra 5.2 pounds of grapes for $7.75 using the unit rate how much would 3 pounds of grapes cost

Respuesta :

kassidykat8 kassidykat8
  • 07-02-2020

Answer: 4.47

Step-by-step explanation:

Answer Link
AlexTrusk
AlexTrusk AlexTrusk
  • 07-02-2020

$7.75 / 5.2 pounds = $ 1.49038462 / pound

to the nearest tenth

$ 1.49 / pound

Answer Link

Otras preguntas

Which sexually transmitted disease (std) is characterized by a watery, white or yellow discharge?
Point Q is the midpoint of PR. PQ = __ 2 x + 1 and QR = 3 x - 6. What is PR? A. 7 B. 14 C. 15 D. 30
The "golden age" of India took place during the HarappanGuptaMauryanMughal Empire.
An object's moment of inertia is 2.0 kg · m2. its angular velocity is increasing at the rate of 4.0 rad/s per second. what is the net torque on the object?
What is sin 78° rounded to the nearest hundredth
(tco 6) after connecting to an ftp site, the _____ command will upload multiple files.
Which determines the similarities in anatomical features among organisms
i need the answers pls
A backup of sewage in the operations storeroom would be a reason to contact the local regulatory authority because it is considered a
Draw the products formed when cholesterol is treated with [1] bh3·thf; [2] h2o2, −oh. indicate the stereochemistry around any stereogenic centers in the product