emilyuribe91
emilyuribe91 emilyuribe91
  • 07-02-2020
  • Mathematics
contestada

What is a real life word problem for the equation y=2x

Respuesta :

GrandNecro
GrandNecro GrandNecro
  • 07-02-2020

Answer:

You want to buy some golden apples. Each golden apple cost $2. How much much does golden apples pass cost?

y = total cost

x = amount of apple

Answer Link

Otras preguntas

A pet store sells angle fish for $6 each and clown fish for $4 each. If the pet store sold fish for $36, how many of each type did they sell?
how are countries in the European union linked
What is the difference between jet streams and global wind belts? SCIENCE!!!
Help on similar triangles #14
why did the Spartans fear the Messenians
how many times can 8 go into 17
I have 5 ? to ask there are here 1. mr.mcgurik surveyed the students in his class and found that 45% of them said their favorite color was red what decimal repr
half of Robert's piece of wire is equal to 2 thirds of Maria's wire. The total lenght of their wire is 10 feet. How much longer is Robert's wire than Maria's?
What is the difference between jet streams and global wind belts? SCIENCE!!!
Why did a free enterprise system develop in the United States?