danielcanola76 danielcanola76
  • 06-02-2020
  • Mathematics
contestada

at the coffee shop 2 bagels wit cream cheese cost 2.50 stephanie want to buy 2 dozen.how much will that cost

Respuesta :

hiraali2799
hiraali2799 hiraali2799
  • 06-02-2020

it will cost $30.00

Step-by-step explanation:

a dozen= 12

2 dozen= 24

2.50 ×12= 30

Answer Link
broska675 broska675
  • 06-02-2020

Answer: 30

2.50x12 since its 2.50 for two which means you only multiple by a dozen

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following slogans would MOST show the successes of mayors Jackson and Young? The Republican Party: Leadership and Change Be sure to Vote Because Y
Help Plz!! Bacteria are the most common example of exponential growth. Research and find a bacterium that grows each hour exponentially and determine how much i
1. ¿Qué planea hacer Maru antes de entregar su proyecto en el museo? Planea ir al banco por dinero, y luego tomar un taxi para ir al museo. Planea ir al talle
I need help with unit 5 lesson 9.2 math.
Evan and Ian are selling wrapping paper for a fundraiser. Evan sold twice as many rolls of wrapping paper as Ian. If Evan sold 14 rolls, how many rolls of wrapp
Who fights beside Henry until the end of the battle?
Explain haw fluctuations in abiotic can influence populations?
Circle: true or false, for the first few divisions, cells remain undifferentiated. If false explain why
Los estudiantes de la UNAM no viven (live) una universidad muy grande. 74 carreras de estudio. en residencias estudiantiles. la ciudad más grande (biggest) de
I need help on this math problem?!