100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

where were the origional settlements in the thirteen original colonies located
What pass is used when a player wants to make a short quick and accurate pass in soccer
Does drug users body grows tolerant to the main effect and the side effect of the drug at the same rate
the heat released by burning candle is an example of thermal energy
Which input device can advanced computer users use instead of a mouse to perform tasks such as opening new windows and saving or deleting files?select one of th
20 POINTS!!!! PLS HELP!!!! Mechanical waves require a medium to transfer energy. Which of the following is a mechanical wave? A) surface waves B) microwaves C)
Which mission led to international cooperation for space exploration during the Ford Administration? International Space Station Program Skylab-Mir Space Statio
Which of the following is true about a linear function? It may curve in some parts and be horizontal in others. It must cross the origin. It has a constant r
What is the solution to the system of equations? Use the linear combination method. 3x – y = 4 2x + y = 6
Could you explain if this is a right triangle or not