Abdullahu170584 Abdullahu170584
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost 22.44 what is the cost one pound.

Respuesta :

Cloefontenot Cloefontenot
  • 16-01-2020

Step-by-step explanation: 3.74 is the answer

Answer Link
ntowry
ntowry ntowry
  • 16-01-2020

Answer:

22.44/6 = 3.74

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Records were kept at an airport concerning whether the flights leaving the airport were full or had available seats on the plane.One morning 80 flights left air
Brian is working his way through school. He works two part-time jobs for a total of 24 hours a week. Job A pays $5.80 per hour, and Job B pays $7.40 per hour. H
please helpppppp mee thanks everyone ​
Fill in the missing numbers to complete the linear equation that gives the rule for this table.
What is the next number in the sequence? 2,5,3,6,4,7​
Simplify by combining like terms- 9a+3-2a
Which of these is a value word that signals an opinion?
What folk songs traditional musical instruments and dance are popular in your community​
What does the author mean by saying “Brave New World is considered the pillar of science fiction writing"? A. Brave New World has greatly contributed to the f
Abby is tracing circles onto a bulletin board. If the diameters of her circles are 20 cm long, what is the area of the circles? The circumference?​