tonneasmart tonneasmart
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mary spent $26.00 on writing utensil pens cost $4.00 and pencils cost $1.00 if she bought a total of 8 items then how many of each kind did she buy

Respuesta :

zielgaribay zielgaribay
  • 10-01-2020

6 pens 2pencils

because 26÷4=6pens,4×6=24,26-24=2pencls

Answer Link

Otras preguntas

SJKGNSKEJDGN SD,FNSEKFJKSNFDJMNKSN
Write a short story more 1000 words
Review the flight logs on pages 3 and 4 of the Passage, starting at 7:15 p.m. Click or tap ONE underlined sentence on these pages that BEST shows why Cadet Mahl
How does the speaker feel when he has the flash of dancing daffodils
Malik spends $56.25. 49 to buy some cherries. If the cherries cost $4.50, how many pounds of cherries can he buy?
In a forest certain number of trees are always cut each year as a result of which the number of trees in this forest has Become 3/4th of the number of tress whi
A pair of dice are tossed twice. Find the probability that the first roll is a total of at least 7 and the second roll is a total of at least 8.
Look at the picture and whart is the objectif of the compaign
Can someone help me out rq pls?
For a given arithmetic sequence, the first term, a₁, is equal to 24, and the 5th term, a5, is equal to 12. Find the value of the 87th term, a87​