livrose814 livrose814
  • 10-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of crackers costs $2.88. You purchased 1/4 pound of crackers. How much money did you pay?

Respuesta :

maggiejernas maggiejernas
  • 10-01-2020

Answer:

72 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
mrstubbz123 mrstubbz123
  • 10-01-2020

Answer:

72 cents

Step-by-step explanation:

You would multiply 2.88 by .25 because 1/4 as a decimal is .25

Answer Link

Otras preguntas

Interventionists claimed that the United States could avoid war if it A. sent aid to Britain. B. refused aid to Britain. C. sent aid to all nations a
Why did the early attempts to colonize the americas fail?
Rick buys a remote control car to resell. He applies a 10% markup. How would you write the expression.
What branches of government were found to be necessary to run the country?
Which best describes the conquest of Mexico? a. Led by Hernandez Cortez, Spanish armies seized the Aztec emperor and laid siege to the capital city. b. Through
use IDEAL to solve the following problems (WORTH 50 POINTS) 15. A standard piece of paper is 8 1/2 in. by 11 in. What is the diagonal length of the piece of pap
marissa earned $560 in the summer. she earned $40 each week for part of the summer and $60 each week for the rest. If she earned $40 each week twice as often as
did the Erie canal connect buffalo, New york, with the hudson river? true or false?
What was Babur known for? A. He built a stunning mosque in Istanbul and was known as "the Magnificent." B. He decreed a new code of laws for his empire and supp
what is crude density in ecology?