neveqskew neveqskew
  • 09-01-2020
  • Mathematics
contestada

2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples

Respuesta :

angelgames10 angelgames10
  • 12-01-2020

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

Answer Link

Otras preguntas

pls help me in this​
MARK YOU BRAINLIST It takes Pervis 20 minutes to ride his bicycle 1.5 miles to school each day. How far can Pervis ride in one hour if he continues to travel at
WNOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOW
litteraly help me please
Which is not a common method of developing a formal easy
change 1700kg into tonnes
PLEASE HELP Due Today!Find the distance between A and B​
probable steps taken by the Government of Pakistan to solve these agricultural problems.
A part of a business's message that distinguishes it from all its competitors is referred to as what? A. Cultural sensitivity B. Unique selling proposition C. S
Which individual associated with the Progressive Era was responsible for organizing labor unions according to specific crafts? Samuel Gompers Lewis Hine Mary Ha