josielayne07 josielayne07
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

You buy 1 1/4 yards of fabric and $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of fabric?

Respuesta :

maddenseferyn2002
maddenseferyn2002 maddenseferyn2002
  • 08-01-2020

Answer:$10

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Waves A and B have the same speed, but wave A has a shorter wavelength. Which wave has the higher frequency?
Can some one help me with this how many kilograms is this ??? Really need help
For the given value of a , find - a and |a| 1. a = 10.2 2. a = - 14 a = 1 over 2 Anyone!? ;o help me !?
What is the difference between evidence and inference?
graph the line y=5x-4
For the given value of a , find - a and |a| 1. a = 10.2 2. a = - 14 a = 1 over 2 Anyone!? ;o help me !?
How much is this shaded Please help
accurate estimation of 96-38 a 45 b.50 c.55 d.60
Identify 1 similarity and 1 difference between folding and warping.
How much is this shaded Please help