lisalanden lisalanden
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

Jada bought 3 and 1/2 yards of fabric for 21 dollars. How much did each yard cost?

Respuesta :

gamergirl1232
gamergirl1232 gamergirl1232
  • 08-01-2020

Answer:

i believe the answer is 6 because 21 divided by 3.5 is 6 Step-by-step explanation:

Answer Link
nareshpad3 nareshpad3
  • 08-01-2020

Very easy.

You just need to calculate unit price.

Jada bought 3.5 yds of fabric for 21 dollars.

You can come up with this equation.

21.00/3.5

This equals 6.

Leading to the answer:

Each yard of fabric cost $6.

The cost of fabric was $6 per yard.

Answer Link

Otras preguntas

Select the exclusion that fits best with this problem.
√3=1.732 find the value of√75+1/2√48-√198​
Both fusion and fission are nuclear reactions. Why is a very high temperature required for fusion, but not for fission?
Which is more efficient: blunt-end cloning or sticky-end cloning? Why?
15 points! Please help! :D
Simplify the expression.
Which of the following are solutions to the equation below?(3x - 5)^2 = 19A. x= √19+5/3B. x= -√14/3c. x= - √19+5/3D. X= √19+5/3E x=-√19+5/3F. x=√14/3​
Can i have some pointers on how you write a diary entry?
In blue-white screening, what do blue colonies represent? cells that have not taken up the plasmid vector cells with recombinant plasmids containing a new inser
What was a central principle of “maternalism,” a term coined by recent historians to refer to the Progressive-era justification for women’s programs?