unicornleilei unicornleilei
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

at a store ,apples cost $5.00 for 2 pounds.what is the ratio of dollars to pounds of apples

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-01-2020

Answer:

$2.50 per pound of apple

Step-by-step explanation:

Or if you have to write it as a fraction $2.50/ 1

Answer Link
pinkladye8
pinkladye8 pinkladye8
  • 08-01-2020

Answer:

2.50 per apple

Step-by-step explanation:

2.50/1 i did this and i got an A

Answer Link

Otras preguntas

what is the displacement between two bodies of rock called
A segment has exactly one end point. a. True b. False
what is the product of (6x3+3x)(x2+4)
explain how you would find 2×2 1/3 using the distributive property.
what happened to the labor movement in the 1920s
What is the relationship between despair and desperate?
True or false .. Viral infections can be treated with antibiotics
When President George W. Bush declared that he would "make no distinction between those who committed these acts and those who harbor them," he was specifically
explain why it does not matter what letter or symbol is used to find an unknown number
Article II of the Constitution is important because it ___________. a. describes expressed powers c. describes the executive branch b. describes enumerated p