dfsgsdgs dfsgsdgs
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

Rice at the local market is being sold for $0.80 per pound. How much will a 3.5 pound bag of rice cost? ​

Respuesta :

maggiejernas maggiejernas
  • 08-01-2020

Answer: $2.80

Step-by-step explanation: .80×3 is 2.40 plus half of .80 is 2.80

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation or formula for the indicated variable. a=21^3w, for w a. w=a/21^3 b. w=a/21 c. w=1^3/2a d. w= a/3-2
Which is a variable expression for the word phrase? the product of 3 and a number decreased by 7 a. 3n + 7 b. 7 – 3n c. 3n – 7 d. 7n – 3
Solve the equation or formula for the indicated variable. a=21^3w, for w a. w=a/21^3 b. w=a/21 c. w=1^3/2a d. w= a/3-2
Explain why the commutative and associative properties don't hold true for subtraction and division but the identity properties do
What is 16 more than the quotient of 84 and 12
If 5x - 17 = -x + 7, then x =
Is the first 4 in 4043 ten times as great as the second 4? Why or why not?
What is the solution to the open sentence? 3y – 4 = y + 10 a. 2 b. 3 c. 6 d. 7
A museum in New York attracted 6,274,289 visitors last year. A museum in Chicago attracted 5,772,857 visitors in the same year. About how many people visited th
what is the prefix for possibility to make it mean no chance