tyoung200510 tyoung200510
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

Abby buys 4 pencils and 2 erasers for 3.58. Michael buys 1 pencil and 6 erasers for 2.49. What is the cost of 1 pencil and 1 eraser?

Respuesta :

judithdelgadoo judithdelgadoo
  • 08-01-2020

Answer:

pencils= .75 erasers= .29¢

Step-by-step explanation:

Ver imagen judithdelgadoo
Answer Link

Otras preguntas

Which process is a characteristic of all living things and is responsible for differences within a population?
what mass of iron(III) oxide must be used to produce 10.6g iron?
5pts and whoever gets it right gets brainliest ​
How to solve for x step by step 3x-1=20
A 1.50 g of urea/cholesterol mixture was added to 25.0 mL of water to separate the two compounds. The solid sample collected after filtration is 0.52. What is t
What kind of electronic transitions are responsible for colored light being given off?.
Write a polynomial function f(x) in standard form with a degree of 3 and the given zeros: 2, 3, -4
An antimicrobial disk on a kirby-bauer plate that shows no zone of inhibition indicates that the microbe being tested is __________ to the drug.
What are some important uses of DICTION in the novel A Tree Grows in Brooklyn? Also analyze the denotation and connotation of the words.
Repeated irrigation in dry climates leads to accumulation of salts in the upper layers of the soil, a process called ____.