taytay1284
taytay1284 taytay1284
  • 08-01-2020
  • Mathematics
contestada

$38.40 for 6 yards Find the unit rate

Respuesta :

00urhopeanimates00
00urhopeanimates00 00urhopeanimates00
  • 08-01-2020
The unit rate is $6.40 for 1 yard.
Answer Link
kegreaser kegreaser
  • 08-01-2020

Answer:

$6.40 per yard

Step-by-step explanation:

Just divide the money by the product

Answer Link

Otras preguntas

Read the passage from Animal Farm. Now if there was one thing that the animals were completely certain of, it was that they did not want Jones back. When it wa
which expression has the same value as 59.2 subtract 84.7a. 84.7 subtract 59.2b. -84.7 + (-59.2)c. 59.2 subtract (-84.7)d. 59.2 + (-84.7)
write the product in simplest form: 3w^4 * (-5w^2)
Which English reformer called for change in the church during the 1300s? A. Thomas Cromwell B. Charles V C. John Wycliffe D. Thomas More
be sure to express answers with positive exponents (b^4)^2
Hello Brainly Users, I need an answer for this question, I will give you brainliest and 5 stars and a thank you if you have the correct answer. Thanks so Much!
which molecule would a cell use to store energy
Which of the following BEST describes self-actualization? A. Breaking down your life into the key components B. Running to achieve without help from others C.
If racing alcohol has a mass density of 790kg/m3, what mass will a 1250-litre tank hold?
how did the Souths economy put it at a disadvantage in the civil war