cilla5308
cilla5308 cilla5308
  • 07-01-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 7 scarves is $57.75. What is the unit price?
The unit price is $
per scarf.

Respuesta :

SSchaefer SSchaefer
  • 07-01-2020

Answer:

The unit price of something is the amount per something

So to figure out how much does one scarf cost, would be your unit price

You would take $57.75/7 to find the price per one scarf

57.75/7= 8.25

The unit price is $8.25 per scarf.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Muscles make up half of a person’s body weight. a. True b. False
At what width does a totality of a Solar Eclipse span?
How many electrons are in chlorine
One of the goals of the system of education established by Napoleon Bonaparte wasto
What is a 30-second statement of your career plan called?
What is a triangle that has 44 mm, 28 cm, 24 cm as the sides and 110 degrees, 40 degrees, 30 degrees. Is it a right, acute, or a obtuse
How do fungi differ from plants? Fungi are heterotrophic organisms but plants are not. Fungi contain vascular tissues but plants do not. Fungi have cell walls o
Matthew walks 5/8 mile to the bus stop each morning how far will he walk in 5 days
American Indian tribes of which region used buffalo for clothing, shelter, and artworks?
Important factors in determining the credibility of a health product manufacturer include __________.