ihavecancerandaids
ihavecancerandaids ihavecancerandaids
  • 07-01-2020
  • Mathematics
contestada

Jaclyn is selling cookies for her club. She sells 2 boxes for $5. What unit rate expresses the cost per box?

Respuesta :

kellysevilla03
kellysevilla03 kellysevilla03
  • 07-01-2020
Divide 5 by 2 representing each box by the price. Which equals to $2.50 each box.
Answer Link
codeinedreaker12
codeinedreaker12 codeinedreaker12
  • 16-04-2021

Answer:

$2.50 Per box

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A case of 24 pairs of the same kind of sports shoes costs a little more than $800.Explain whether $28 per pair with tax included is a good estimate.
So I recently failed this quiz. So I’m going to retake it. So if anyone could help me fill in the blanks, that would be amazing. Also let me know if the answers
can somebody please help me with this problem thank you
Name the property of equality that justifies & Name the property of equality that justifies: If x + 3 = 5, then x = 2.
Solve the equation 4c^2+7c-5=0 using the quadratic formula.
A synonym for the word postpone is
these is the smallest integer -5 - 11 15 5
Pls answer I’m struggling
Is making lemonade a physical or a chemical change? Explain why?
what's 8,000,000+300+9 in standard form