Ranchyworld
Ranchyworld Ranchyworld
  • 06-01-2020
  • Mathematics
contestada

Terry bought 5 pounds of strawberries for $15. Which equation can be used to find the cost per pound of strawberries,x?
a.15+X=5
b. 5x=15
c. 5+x=15
d.15=x/5

Respuesta :

kittenlittle2002 kittenlittle2002
  • 06-01-2020

Answer:

5x=15

Step-by-step explanation:

5pounds  times the price per pound (x) equals $15

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite this expression in simplest form. (40&w)(-2003)2
What is the definition of "Representational Racism" "Ideological Racism" and "Discursive Racism"
What is the opposite of the opposite of any integer?​
People who use and hurt is it true people who use and hurt people end up being used and hurt even worse
PLS HELP!! IM ALMOST DONE AND WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER GETS THEM RIGHT!
What expression do you get when you simplify 6(2x + 4) – 2x + 15 – y?
Can someone please help me with this
find k and help with the equation!
How many ordinary, "respectable", middle class Americans were enrolled in the kkk?
In which section of a resume would the following information be included? Clark Central High School - Teacher 08/2001 – 06/2017 Responsibilities included lesson