stressedoutstudent15 stressedoutstudent15
  • 06-01-2020
  • Mathematics
contestada

In a grocery store’s circular, it states that plant-based meatless ground beef is on sale for $5.99/lb. If you buy a package that weighs 2.37 lbs, how much did it cost (round to the nearest cent)?

Respuesta :

nashay1523
nashay1523 nashay1523
  • 06-01-2020
This package would cost $14:20

Explanation: You simply multiply the cost and the weight so 5.99*2.37 which equals 14.1963 and you round to the hundredth place being 9 since the number behind nine is 6 you round up making the cost 14.20
Answer Link
pcgroh17oyrf80
pcgroh17oyrf80 pcgroh17oyrf80
  • 06-01-2020

$5.99 divided by 100 = 0.0599

0.0599 x 237 = $14.19

Answer Link

Otras preguntas

What is a cultural entity?
maralah can drive her 580 miles at a steady speed using 20 gallons of gasoline make rate table showing the number of miles her car can be driven at this speed .
Give two ways a barn owl is suited to catch small animals?
What are the positives and negatives of e-cigs?
help plz it says match the equating with the graph
help plz it says match the equating with the graph
what is francis bacon helped to develop?
how do you solve 3x-2 divided by 8=x/4-1 ?the answer is x= -6but how do you solve it?
Why did John A. MacDonald want citizens to vote
Why are festivals important to religious believers?