edencoulter6114 edencoulter6114
  • 06-01-2020
  • Mathematics
contestada

One apple and two plums cost $1.11. Two apples and 2 plum cost $1.38. How much does 1 apple and 1 plum cost?

Respuesta :

42flowermaster
42flowermaster 42flowermaster
  • 06-01-2020

answer: 0.69

answer explanation:

to start take 1.38 and 1.11 and subtract to find a price of a plum which is 0.27 since 1.38 have a extra plum then take 1.11 and take away 0.27 from 1.11 and get 0.84 then divide by 2 and get 0.42 so a apple cost 0.42 and a plum cost 0.27 together cost 0.69 which is nice

Answer Link

Otras preguntas

Is the following relation a function?
Human use of rivers and their surrounding regions has historically meant increases in which of the following? A) aquatic biodiversity B) industrial pollution
Durante el vuelo, me gusta mirar por -----. (2 points) Question 3 options: 1) el teléfono 2) el asiento 3) el viaje 4) la ventanilla
Factor 15x3-5x2+6x-2by grouping.what is the resulting expression?
For the pyruvate dehydrogenase complex, what is the specific chemical function of the lipoic acid cofactor?
What is the purpose of the bill of right?
Given the piecewise function shown below, select all of the statements that are true.
Why is fractional distillation better than simple distillation?
Please Help Will Give Brainliest If Correct! The line segment shown is rotated 90° about the origin (counterclockwise). What are the new coordinates of point A
In the diagram, triangle GEF and triangle HEF are congruent. What is the value of x? A-60 B- 41 C- 28 D- 30