ecbow8584 ecbow8584
  • 06-01-2020
  • Mathematics
contestada

One yard of a ribbon costs 3 1/2 dollars. How much should one pay for 5/8 yards?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 06-01-2020

Multiply the cost per yard by the number of yards bought.

Change 3 1/2 to an improper fraction:

3 1/2 = 7/2

Now you have 7/2 x 5/8

Multiply the top numbers together and then the bottom numbers together:

(7 x 5) / (2 x 8) = 35/16

Now rewrite the improper fraction as a proper fraction:

2 3/16 which would be $2.19

Answer Link

Otras preguntas

Use reveal and expectations in one sentence
during the first step of cellular respiration glucose is converted into
Priya took notes during her Earth Science class. What was most likely the topic of the lecture Priya attended?
In the excerpt you read from Mukharji's A Visit to Europe, what assumption did the British commoners make about the visiting Indians? A. The Indians could no
How many times more massive is the sun compared to earth?
Growing political pressure to address immigration is met with resistance by an increasing Hispanic population. What evidence BEST supports this student's topic
Simplify completely quantity 5 x squared plus 9 x minus 2 over quantity x squared plus 12 x plus 20 times quantity x squared plus 17 x plus 70 over quantity 15
Write each ratio as a fraction in simplest form.Then explain its meaning. 1. 12 children to 20 adults
Which group elements are the most reactive metal?
Determine whether the source given below has the potential to create a bias in a statistical study. Washington University obtained word counts from the most pop