melissafelipe08 melissafelipe08
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

Mr. Carr has to buy each of his 24 students a flash drive. Each flash drive costs $12.
How much will he spend?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 10-12-2019

Multiply the price of a flash drive by the number he buys:

$12 x 24 = $288 total

Answer Link
charlottetaylor
charlottetaylor charlottetaylor
  • 10-12-2019

Answer:$288

Step-by-step explanation:

24 times 12 is 288

Answer Link

Otras preguntas

why do people call native americans apache
Someone please help me answer these questions? 1. 2x - 17 = 4 2. (10x + 5) + (6x - 1) = 180 3. 3x + 4 = 2x - 1 4. 2(x + 4) = x + 13 5. 14x = 2(5x + 14)
What is the scientific notation for 1,520,000,000??? Help soon!!!
solve the problem. give that f(x)=4x²-7x;find all values of a such that f(a)=15 HELP!!!
if 1/2 cup of popcorn kernels makes 2 cups of pop corn, how many cups popped corn will six cups of kernels make?
If you have $13 and you spend $6 on baseball tickets, what fraction of your money did you spend?
24 ten thousands + 11 thousands
why do people call native americans apache
What is the abolute value of 17 over 8
How could these instructions be improved for better understanding of the game?