BriHatesMath
BriHatesMath BriHatesMath
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated socks cost 32.76. What is the unit price of the pair of socks?

Respuesta :

znk
znk znk
  • 10-12-2019

Answer:

$8.19  

Step-by-step explanation:

The unit price is the cost of 1 pr of socks. The package contained 4 pr of socks, so

[tex]\text{Unit cost} = \dfrac{\$32.76}{4} =\mathbf{\$8.19}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A student has a 10 cm³ sample of 1.00 x 10-2 mol dm3 methanoic acid solution. The student is asked to dilute the methanoic acid solution to a concentration of 2
Bonjour j'ai un devoir en français sur la nouvelle Le portrait Ovale je dois trouver 10 mots qui sont présents dans la nouvelle ou qui la qualifie (mots interdi
The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde is a novella by Robert Louis Stevenson about a physician named Dr. Jekyll who discovers a potion that can turn him i
Determine the heat capacity(in cal/C) of lake containing one millon gallons of water at 15 cellusis
AABC ~ AXYZ. What’s the length of YX
Initial Knowledge Check An intelligence test was recently administered to a group of 9 people. Their respective completion times (in minutes) were as follows. 3
senjeni and mkimwa entered into a business partnership in which they contributed ksh.120,000 and ksh 150,000 every year respectively.after one year, kuku joined
Apa artinya robotpragma77?
Activity Mention the advantages of online storage devices over traditional physical devices. Also, mention at least three online storage providers and theim fea
Please help simplify the expression, thank you!