marcel540
marcel540 marcel540
  • 10-12-2019
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 25 ounces of detergent or $7.80 for 60 ounces. which option is the better purchase ?

Respuesta :

Yang100
Yang100 Yang100
  • 10-12-2019

Answer:

The second option is the better purchase.

Step-by-step explanation:

3.75/25=0.15

7.8/60=0.13

-------------------

$0.15 per ounce and $0.13 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

I need help with number 28
Religion plays a large part in shaping the different cultural regions of the world. Central and South Asia, East Asia, and Southeast Asia share some of the same
A migrating bird flies 341 miles in 11 hours. How many miles can the bird fly in 6 hours?
How to solve (5-66)+19=
how is the Earth's mantle like a peanut butter sandwich
what is the monumento al divine salvador del mundo?
Read the excerpt from "The Rape of Lock" by Alexander Pope. Which line provides evidence that the writer is mocking women for being too preoccupied with their s
Which section of a textbook would you consult to find the definition of an unfamiliar word?
Jimmy put eight squares together to make a rectangle. There are two rows of squares. Each row has four squares. How many pairs of sides each other in the rectan
The theme of the poem "Richard Cory" is that a. Richard Cory was a victim of fate. b. a person's inner reality is often hidden. c. surface glitter may be fool's