mason980 mason980
  • 09-12-2019
  • Mathematics
contestada

If eggs cost $2.10 a dozen, how much do 16 eggs cost?

Respuesta :

lina3hansen
lina3hansen lina3hansen
  • 09-12-2019

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

(1/12) $2.10 =

0.175

0.175 (16) =

$2.80

Answer Link
mushahidmustafa mushahidmustafa
  • 09-12-2019

Answer:

2.8

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Speech about how to save the earth
What is the area of this figure? 2 yd 3 yd 4 yd 7 yd 4 yd 6 yd square yards Please helpp
How does a cap rock allow humans to access oil and natural gas reserve?
Explain how to name a triangle using its sides and angle measures.
2) The bicycle shop charges $15 plus $6.50 per hour to rent a bike. How many hours did Henry pay to rent the bike if he paid the shop $327?
bardo mahangi ma tippani​
Methane, propane and hydrogen has equal number of molecules but different number of atoms although all three gases have different sizes of molecules. justify.
Hey guys I really need help
Based on the case and previous calculations, please answer the following short answer questions. Note: Your instructor will need to manually grade these questio
How many moles of NaCl are in 2.35 liters of a 4.67 M solution?