gabrielabonilla2 gabrielabonilla2
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

At the store deli, Rita spent $13.45 on 5 pounds of cheese.
How much would it cost to buy 2 pounds of cheese?

Respuesta :

amanarsalan
amanarsalan amanarsalan
  • 06-12-2019

Answer:

$5.38

Step-by-step explanation:

$13.45 / 5 (To find the value of 1 pound of cheese, Total money spent divided by total pound of cheese bought)

$2.69 (1 pound of cheese will cost)

So, $2.69 x 2 (Multiply by 2 to find how much 2 pound of cheese will cost)

$5.38

Answer Link

Otras preguntas

ANSWER PLZ QUICK AND FAST WHAT THE ANSWER QUICK
anybody know this answer?
four more than twice a number is seven more than the number. what is the number? A.5/3 B. 1 C. 3 D. 9/5
If ∠a = 35°, what does ∠b equal? ∠b = °
A sunflower is an angiosperm, and a gingko is a gymnosperm. Which best describes the life cycles of sunflowers and gingkoes? I. Both the sunflower and gingko ha
Which of the following correctly compares a constitutional monarch and an absolute monarch? A. A constitutional monarch shares power, while an absolute monarch
Which letter represents the Danube river
Evaluate: (0.15)2 = ?
The use of DDT as a pesticide is an example of how new technology can have favorable and dangerous long-term outcomes. How does this relate to the use of DNA te
Nello has been asked to summarize what he learned in a reading assignment. In response, Nello should Question 7 options: a) provide lively examples from his ow