katesab0820 katesab0820
  • 06-12-2019
  • Mathematics
contestada

one dozen doughnuts cost $6.00. if the unit price is the same, how many doughnuts can be bought with $16?​

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 12-12-2019

32 doughnuts can be bought with $16.

Step-by-step explanation:

One dozen doughnuts = $6.00

One dozen = 12

$6.00 = 12 doughnuts

$1.00 = [tex]\frac{12}{6.00} = 2[/tex]

Therefore, 2 doughnuts can be bought for $1.

For $16 dollars;

No. of doughnuts = Amount * Doughnuts per dollar

[tex]No.\ of\ doughnuts=16*2\\No.\ of\ doughnuts=32[/tex]

32 doughnuts can be bought with $16.

Keywords: division, multiplication

Learn more about multiplication at:

  • brainly.com/question/1464739
  • brainly.com/question/1465430

#LearnwithBrainly

Answer Link

Otras preguntas

delila earns 108.75 for working 15 hours as a holiday helper wrapping gifts if she works 18 hours the next week how much money will she earn
What city is located at 145 degrees E and 37 degrees S?
Which of these was not one of the features of the Italian Mannerist style of painting? a. A focus on ordinary life b. Unbalanced compositions c. The distorti
what makes 48 in time table
A recipe for 1 lb of trail mix calls for 5.7 oz raisins. How many ounces of raises are needed to make 3 lb or trail mix
what is 23,556 to the nearest ten thousand
Select the equation of the line parallel to the equation y = -2x - 7 that passes through the point (3, 1). y = -2x + 7 y = -2x + 6 y = -2x - 2 y = 3x - 8
Calculate the density of a material that has a mass of 52.457g and a volume of 13.5cm^3
the unit rate 2.50 for 5 ounces
Who caused the 9/11 plane crash