The cost for the family to buy a 11-ft-by-14-ft rug is $163.
A mathematical formula for calculating how manufacturing costs will vary as output levels rise.
Given 16-ft by-18-ft rug, cost is $305.00.
An 6-ft by-18-ft rug, area is 16×18 = 288 ft²
then per square feet cost is 355/288 = $1.059
the rug plane to buy an 11-ft-by-14-ft area is 11×14 = 154 ft²
So the cost of 154 ft² area is 154 × 1.059 = $163
Hence the of 11-ft-by-14-ft rug is $163.
Learn more about cost here: https://brainly.com/question/16960193
#SPJ2