TikTokStar8888
TikTokStar8888 TikTokStar8888
  • 09-11-2019
  • Mathematics
contestada

try to solve this ;)

try to solve this class=

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 13-11-2019

Answer:

Brand A = $0.19 per pencil

Brand B = $0.18 per pencil

Better Buy = Brand B (costs less)

Step-by-step explanation:

To find unit price for each, we divide the total with the number of pencils.

So, Brand A:

5.29/28 = $0.19 per pencil

And, Brand B:

8.47/48 = $0.18 per pencil

As we can see, Brand B pencils are around 1 cent less per pencil than Brand A pencils. So, we can say Brand B are a Better Buy.

Answer Link

Otras preguntas

How can I split five brownies between three people
7 qt. 2c. =______ c.
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
A sailboat has a mast that holds a triangular sail.The sail has a base of twelve meters and a height of nine meters. The cost of the sail is $15 per square mete
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
How much work does a mother do if she lifts each of her twin babies upward 1 meter? Each baby weighs 90 newtons.
is a pictograph is a character that represent an idea true or false
How to answer the following questions in spanish?? Quien batea? Con que batea?