avigailcruzsalas2006 avigailcruzsalas2006
  • 09-11-2019
  • Mathematics
contestada

For 3/4 of a pound of peanuts, jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)?

Respuesta :

kerolosbesaly
kerolosbesaly kerolosbesaly
  • 09-11-2019

3.12 dollars you have to divide 2.35 by 3 and then multily it by 4 to get 3.12 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is 3 2/5 · 2 1/3       PLEASE HELP
What is the given name of H30?
I need help with this Algebra question?
A round hole has a diameter of 2 inches. You have a square peg with sides of 1-1/2 inches. Will the square peg fit into the round hole? Explain please
Make 478 three hundred times as large
Solve the equation: 5x^3+30x^2+45x=0                                 x^4-4x^2+3=0                                |2x-5|=11
what did  arjuna recieve from lord shiva
List three ways governments could pay for the war. (Civil War)
What Does it Mean to 'Knock On Wood'?
find the difference quotient, f(x)=3x^2+8x+3xPLease show your work in your answer