JakeEmaster12 JakeEmaster12
  • 09-11-2019
  • Mathematics
contestada

Emily spent $26 on a magazine and some candy bars. If the magazine cost $6 and each candy bar cost $5 then how many candy bars did she buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-11-2019

Answer: She bought 4 candy bars.

Step-by-step explanation:

26 = 6 + 5c

c = candy bar

26 - 6 = 20

20 = 5c

/5

4 = c

Answer Link
ProfessorAlvarez
ProfessorAlvarez ProfessorAlvarez
  • 09-11-2019

[tex]\text{Hello there!}\\\\\text{Turn the question into an equation, c = candy bar}\\\\26=5c+6\\\\\text{Solve the equation:}\\\\26=5c+6\\\\\text{Subtract 6 from both sides}\\\\20=5c\\\\\text{Divide both sides by 5}\\\\4=c\\\\\boxed{\text{She bought 4 candy bars}}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

how do you write 4.875 in expanded form using fractions
what geographical feature served as a boundary to westward settlement in 1760?
A car accelerates from rest at -3.00m/s^2. What is the velocity at the end of 5.0s? What is the displacement after5.0s?
Is the square root of 2 between 1.3 and 1.4
6 square 2 ÷3×2+ root 9
how many dimes are equal to 290 pennies
oliver has one juicebox. lucy has one fewer juicebox than oliver.how many juices does lucy have? Write the number.
Estimate and then find product 4*979
cos theta=+- square root 1-sin^2theta
Bob Is Phil's Father. Jack Is Phil's Only Brother. Tina Is Phil's Sister-in-law. Phil Is Not Married. Mary Is Tina's Mother-in-law. John Is Jack's Son. What Rel