4029182
4029182 4029182
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 .
​ What is the unit price per kilogram?
​ Unit Price = $
per kilogram.
​Note: Round your answer to the hundredths place.

Respuesta :

kevinbentch
kevinbentch kevinbentch
  • 08-11-2019

Answer:

The Answer is: $5.09 per kilogram

Step-by-step explanation:

Divide to calculate the dollar per kilogram:

45.45 / 9 = $5.09 per kilogram

Answer Link

Otras preguntas

solve the following equation x-5/3=x-2/5​
How do the pili on bacteria help increase the diversity of prokaryotes and contribute to resistance to antibiotics?
Can someone help me please? I’m so confused
A gas sample contained in a cylinder equipped with a moveable piston occupied 300.0 mL at a pressure of 2.00 atm. What would be the final pressure if the volume
Can someone please help me on this one!!
define meristem? write the type of meristem in the basis of position​
Elements that fall under the “Dramatic” category of film analysis are shared most closely with what other storytelling medium?
What did the storm club do
Enduring issues in mesoptamia
PLEASE HELP QUESTION: A line is drawn through the points (-9,7) and (11,7). What is the measure of this line? CHOICES: A) 20 B) (square root symbol)40 C) None