myoung17018 myoung17018
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

7 kg of soybean oil which costs $4/kg were combined with 14kg of canola oil which cost $1/kg. Find the cost per kg mixture

Respuesta :

CPED
CPED CPED
  • 13-11-2019

Answer:

Cost per kg = $2

Step-by-step explanation:

Given that:

7kg of soybean oil costs $4/kg

So 7kg of soybean oil will cost = 7 * 4 = $28

14kg of canola oil costs $1/kg

So 14kg of canola oil will cost = 1* 14 = $14

Now for mixture:

Quantity of (soybean oil + canola oil) = Cost of  (soybean oil + canola oil)

7kg + 14kg = $28 + $14

21kg = $42

Now finding cost per kg of mixture:

Cost per kg = $42/21

Cost per kg = $2

i hope it will help you!

Answer Link

Otras preguntas

City A's population of 1115000 is decreasing at a rate of 15000 per year. City B's population of 698000 is increasing at a rate of 45000 per year. In how many
Match the branch and the branch’s power that’s being checked
What’s the answer plz answer
what was the story that Christmas originated in ?
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SOLVE,AND SHOW YOUR WORK -64< 4r+8 --
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!! ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 SOLVE,AND SHOW YOUR WORK 7+k <9 -- 5
What would x and y be in this equation 4x - 5y =7
please help!!!A,B,C and D are four towns.B is 30km due East of AC is 30km due North of AD is 45km due South of Acalculate the bearing of D from B
how much will the interest be for a $500 loan at 6% interest for one year
Suppose you have $30 to spend on bags of tootsie rolls that are worth $3 and bags of lollipops worth $5. If you have to use all of their money, what combination