briannaL9507
briannaL9507 briannaL9507
  • 08-11-2019
  • Mathematics
contestada

Chanda Spent $2.55 for three bottles of juice. Write and solve an equation to find the cost of 1 bottle

Respuesta :

Taylorcutchall
Taylorcutchall Taylorcutchall
  • 08-11-2019

Answer: 0.85

Step-by-step explanation:

2.55/3

Answer Link
destinhobson destinhobson
  • 08-11-2019

Answer:

.85 cent per bottle

Step-by-step explanation:

3/ 2.55 =.85

Answer Link

Otras preguntas

Jerome surveyed 643 skateboarders and found that 209 of them preferred wood skateboards to plastic or aluminum skateboards. Based on the number of people surve
What are the three railroads that are in Billings, Montana?
If P = a^2 + a - 1 and R = –a - 1, which expression represents P + R a) a^2 + 2b) a^2 - 2c) a^2 + 2ad) a^2 + 2a - 2
4 x 4 x 4 x 4 x4 x 4 as an exponent
What year did Hitler become Chancellor and what year did Hitler become Dictator?
Three workers arrive at work 15 minutes late, at a cost of $11/hour how will it cost company?
How do I solve x^2 - 8x + 16 = 25 using perfect factoring patterns?
How to simplify the square root of 49 over the square root of 4
The formation of the Canary Islands was primarily caused by their location near a(1) subduction zone (2) mantle hot spot (3) divergent boundary(4) transform fau
What is sojourner truth early education