cjkott8
cjkott8 cjkott8
  • 07-11-2019
  • Mathematics
contestada

What is a better deal?
24-ounce bag for $1.19
36-ounce bag for $2.89

​

Respuesta :

johnnyorlando johnnyorlando
  • 07-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

24 ounce bag

Answer Link
Auspicious
Auspicious Auspicious
  • 07-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

24-ounce-bag for $1.19 - 0.0459833333333333 per ounce

36-ounce-bag for $2.89 - 0.08027777777777778

Definitely 24 ounce bag

Answer Link

Otras preguntas

Identify the y-intercept of the function, f(x)=3(x-1)2 +5
A track is 1/4 of a mile long jack running each lap in 1/20 of an hour.
a group of people?A:perspectives B:insituitionsC:commuintyD:circumstances​
Explain why the fractions are equivalent. Use models to help you e 3/12 1/4.
Plzzz help me with this I’ll give brainliest
How do you find the percentage of the tip with price and tip in dollars?
According to Newton’s first law of motion, what will an object in motion do when no external force acts on it?​
use the graph to answer the Exercises 36 and 37​
What is a central claim of Benjamin Banneker's letter to Thomas Jefferson? All people are the same flesh but are different because of their abilities and religi
A man spent Rs. 1015.625 on weeding a square at the rate of Rs. 6.50 per m2. How much will it cost to fence it at the rate of Rs. 8.25 per m?