brandiwallace4730 brandiwallace4730
  • 07-11-2019
  • Mathematics
contestada

You need to buy avacodos for guacamole recipe. Avacodos cost $2.40 each. You also spent $1.40 on spices. Your total is $11. How many avocados did you buy?.

Respuesta :

dysyad28
dysyad28 dysyad28
  • 07-11-2019
You can buy 4 acovados. Because 1.40 minus 11 is 9.60, so you had 9.60 left. Then with that information you do $2.40 times 4 which equals $9.60.
Answer Link

Otras preguntas

Please help me if you can
As a prank, your friends have kidnapped you in your sleep, and transported you out onto the ice covering a local pond. When you wake up you are 32.5 m from the
레 4,684 4684 divided by 27
Conclude:are you excited for what the future holds ?
Pedro's company just started exporting raw cane sugar to the United States. Unlike some of the other countries that it trades with, there is a set limit to how
i made a mistake i aint need help no more
1. Which river's nickname is Mighty2. Which river starts in Western Pennsylvania.
B. Complete the ordered pairs for the given linear equation y = 2x - 4 (0, ),(1, ),(-1, )
Complete the following using: ai, as, a, avons, avez, ont, suis, es, sommes, etos, sont. 1) Tu ______ 15 ans. 2) Vous _______ un frère? 3) Il _______ huit heure
On Saturday, amir ran 1 3/4 miles, and Janie ran to 2 1/2 miles. Who ran further? How much further? Write an equation to find "d", the difference of the two dis