mellukieg1984 mellukieg1984
  • 06-11-2019
  • Mathematics
contestada

Rice costs $2.50 for 5
pounds (lbs). How much
is 1 lb?
$2.50_n
5 1
[tex] \frac{2.50}{?5 } \frac{?}{?1} [/tex]
​

Respuesta :

desertdweller007
desertdweller007 desertdweller007
  • 06-11-2019

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

$2.50 equals 5, so divide $2.50 by 5 to get 1. $2.50 divided by 5 equals $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

(QUICK ANSWER PLS) Who became leader of Jamestown after John Smith? was it... a.)Thomas dale b.) John Rolfe c.) Pocohantas d.) Sir Walter Raliegh
What are the factors of the polynomial x^2-14x+48 ?
Which are examples of perfectly in elastic collisions
I need help on a math question.
What was one of the four basic principles of the 1628 petition of right? a. Citizens are protected from cruel and unusual punishmentB. Citizens cannot be forced
What travels around the earth but stays in one spot?
complete the inequality
what polynomial is represented bt the factors (x-8)(x+5)?
Luke mowed a lawn today to earn some extra money. He spent $2.10 on fuel and $4.45 on lunch. He charged $13.50 to mow the lawn. What was his profit for mowing t
HELP PLEASEEEE What has increasingly become a barrier to the Arab-Israeli peace talks? a strong military on both sides increased militant attacks a lack of pu