sglov4342 sglov4342
  • 06-11-2019
  • Mathematics
contestada

1 pound of apples for 2.15 or 3 pounds of apples for 5.76

Respuesta :

JosephJDOJ JosephJDOJ
  • 06-11-2019

3 pounds of apples for 5.76

Answer Link
flcral9230
flcral9230 flcral9230
  • 06-11-2019
3 pounds of apples would be better because 2.15 (the price of one pound) multiplied by 3 would be 6.45. so, 3 pounds for 5.76 would be better.
Answer Link

Otras preguntas

What is the simplest unit of a compound that maintains all the characteristics of the compound ?
what changes in a habitat would cause a population decrease
Which of the following is true about Rwanda? In the 1990s, its people suffered ethnic cleansing, but the United Nations was able to stop the violence. One ethni
Which of the following played a part in the development of Hebrew religious ideas? A. The Ten Commandments became part of Hebrew culture and religion long befor
the filipinos call it the Luzon sea and the Vietnamese call it the east sea but however it's named, the blank sea is the world's largest sea body after the fi
where does the energy that produces ocean waves come from
Solve 10x^6+8x^4/2x^2
Which best describes the changing attitudes of people living in developing suburbs? A. They became less conservative and more politically active. B. They
ten more than the product of a and B
Write an equation for 14 groups of 16