parkerandrew349 parkerandrew349
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost?​

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 11-10-2019

Answer:

2.25

Step-by-step explanation:

1.00/4=25*9=2.25

Answer Link
iamchingchongboi iamchingchongboi
  • 11-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

so you have to find the unit rate which is 4 divided by $1 which is 0.25, that is the cost for 1 ear of sweet corn. so now all you have to do is to multiply 9 ears by $0.25 to get the anwser.

I hoped this helped

if this helped plz consider picking me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

is bleaching your hair a physical or chemical change and why
Which rocks are exposed to more wind, rain, and ice? a. rocks at a lower elevation c. rocks in streams b. rocks at a higher elevation d. rocks in a warm, humid
10Points!Please Help! Which words in the sentence make up the adverb phrase? Which words do the adverb phrase modify? A herd of elephants can cover 50 miles a
Describe the motions of particles in three common states of matter
which ruler founded the mughal empire
The term pressure most nearly refers to which of the following? A. another term for density B. a property of water near the ocean bottom C. force per area creat
The energy from the sun that warms your face is transferred by a process called
Give me an example of a stimulus and response
Which river is explored by the Spanish
Which of the following climates is most suited for physical weathering? A. Hot B. Cool C. Warm D. Dry