bern40 bern40
  • 09-10-2019
  • Mathematics
contestada

I need help for this question

I need help for this question class=

Respuesta :

gmany
gmany gmany
  • 09-10-2019

Answer:

$36.00

Step-by-step explanation:

$12.00 - the total cost of 4 of equally priced gloves

$12.00 : 4 = $3.00 - the cost of 1 glove

The cost per glove is increased by $1.00. Therefore new cost of 1 glove is

$3.00 + $1.00 = $4.00

The total cost of 9 of gloves at the new price:

9 × $4.00 = $36.00

Answer Link

Otras preguntas

What is the Voltage of a circuit that has a resistance of 50 and a current of 2 A? A 25 V B. 107 C. 2.5 V D. 0.4V
give four basic functions of the government​
Please help the question is in the picture.
What are the two steps of protein synthesis? A. Cellular Respiration & Photosynthesis B. Transcription & Replication C. Transcription & Translation
4.07 voice activity Spanish 1
Product of additive identity and multiplicative identity of -1/2 is
Please select the word from the list that best fits the definition Huevos, cereal, etc. bebidas postres cena desayuno aperitivo pasta verduras frutas caines mar
Your Company is considering a new project that will require $100,000 of new equipment at the start of the project. The equipment will have a depreciable life of
Prepare a notice to put up on the school notice board about a seminar on the topic 'Tea and health Benefits (30 to 40 words) Menuon the Venue date and Time of t
Which examples correctly apply the basic rules of abbreviation? (Multiple Answers) Select one or more: a. The car engine can reach a maximum of 6,000 RPM. b. Su