daniaednita daniaednita
  • 09-10-2019
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 3 gallons of ice cream for $9.50. Which proportion can be used to find the cost of 7 gallons of ice cream?

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 09-10-2019

Answer:

22.17

Step-by-step explanation:

9.50 / 3 = 3.17

7 *3.17=22.17 rounded up

Answer Link

Otras preguntas

2. What are some positive consequences of organized religion in Africa?
multichannel marketing refers to group of answer choices the blending of different communication and delivery channels that are mutually reinforcing in attracti
PORFAAA AYUDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Which value of m makes this equation true?
which of the following is not a characteristic of a competitive market? a. there are many buyers and sellers in the market. b. the goods offered for sale are la
Nadia i a tockbroker. She earn ​13% commiion each week. Lat​ week, he old ​$7,500 worth of tock. How much did he make lat week in​ commiion? If he average that
Q6. A gas station offers two promotional reusable fountain drink cups over the summer. The Silver Cup costs $10 and can be refilled all summer for $0.25 each re
true or false? the purpose of a security audit is to make sure computing environments and security controls work as expected.
54 g of water was produced when a sample of methane was burned in an excess of air. What mass of methane was burned assuming complete combustion?.
7.G.4 - Escape Room awnser key