atikargus2725 atikargus2725
  • 08-10-2019
  • Mathematics
contestada

a store sells rope by the meter. the equation P=0.8l represents the price p (in dollars) of a piece of nylon rope that is l meters long

Respuesta :

pepepalafox6
pepepalafox6 pepepalafox6
  • 08-10-2019

Answer:

the cost of the rope is $ .80/meter  ( or 80 cents per meter)

Step-by-step explanation:

If p = 0.8L,  

and p is in dollars

Answer Link

Otras preguntas

Express the following as rational numbers with denominator 3​
who ever can fingure this out both of these pages will be mark brainyest of all
One report claimed that more than 85% of Fortune 500 firms use 360-degree assessments. Which of the following best explains why?
What is the measure of the angle shown will give brainliest
Tristen is making cookies and cream ice cream to sell at the school fair. He making 80 gallons of ice cream. He wants to make sure there is a full cookie in eve
Simplify. 8200‾‾‾‾√−3162‾‾‾‾√
please help i am super confused!!
what do you say in the 2nd glorious mystery in the rosary?
can someone help please ​
need an answer asap. answer the 3 guide questions asap.​