kiro51
kiro51 kiro51
  • 07-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 4 pound bag of cherries costs $12.16. What is the price per ounce?

Respuesta :

kusidesmo
kusidesmo kusidesmo
  • 07-10-2019

if 4 pound bag = $ 12.16

1 pound bag = ?

[tex] = \frac{1}{4} \times 12.6[/tex]

= $3.15

Answer Link

Otras preguntas

Plz answer this questionYou need to tell that where is the pic located?This could be either Machu Picchu or Grand Canyon​
. What are the characteristics of Mercury? (Select all that apply.) Mercury is the closest planet to the Sun. Mercury has many rings visible from Earth. Merc
Need help finding opq =?
who is the Chief Minister of Karnataka​
PLEASE HELP ASAP ASAP
If someone can help with this tysm, in class rn tryna get an A
what is f(g(x)) if f(x)= 4x²+3x-4 and g(x)=2x​
Kevin and Juan are baseball players. Kevin's salary contract gives him a signing bonus of $3,000 and $1,000 pay per game. Juan's contract does not give him a si
What is NOT something the Shang king would have control over?
If two lines intersect, they intersect at a ____.