bibiramirez95 bibiramirez95
  • 08-09-2019
  • Mathematics
contestada

How much would you pay for 2.5 ounces of gold at the price of $1200 per ounce

Respuesta :

Amlayton05
Amlayton05 Amlayton05
  • 08-09-2019

Answer:

you would pay $6.79 dollers per ouncen

Step-by-step explanation:

Answer Link
AnnabethChase139
AnnabethChase139 AnnabethChase139
  • 08-09-2019
2.5 • 1200 =$3000

Since each ounce is $1200, you would multiply the amount (2.5) with $1200 to get the total cost.

The answer is $3000.
Answer Link

Otras preguntas

what was the mayflower compact?
What does colonial grievances mean
What is the best possible way to verify claims a manufacturer makes about a supplement's safety and effectiveness? the manufacturer's website the product's com
17(x+5)=0 solve for x
what would happen to a plant cell placed in a solution of seawater ?
Write expression using a single exponent. (2^4)^2)^5
Solve the system using elimination 5x-y=0 3x+y=24
Why did Texas suffer less from the war than other areas of the South?
The length of a rectangle is three times it's width. If the area of the rectangle is 147 metes squared, find its perimeter.
How does mimicry influence the behavior of predators?